Календар знаменних і пам'ятних дат 2020 року

Книги-ювіляри 2019 року

Почесне 100-річчя відзначатиме твір Едгара Райса Берроуза «Пригоди Тарзана в джунглях» (1919 рік). Збірник розповідає про ранні роки головного героя. Юний Тарзан, вихований мавпами, мислить, відчуває і бачить світ виключно як мавпа і навіть не підозрює, що є представником знатного роду Грэйстоков. Книга-ювіляр 2019 року є збіркою мало пов’язаних між собою оповідань.

90 років святкуватиме книга того ж автора «Тарзан в надрах землі», видана в 1929 році. На цей раз головний герой вирушає в небезпечну експедицію в підземний світ під суворими арктичними льодами. Розповідь оповідає про легендарного Пеллюсидаре – світі, розташованому на внутрішній стороні полого Земної кулі і надає вплив на океани і земну сушу.

Твір Джорджа Оруелла «1984» у 2019 році святкуватиме своє 70-річчя. Книга є романом-антиутопією, що описує суспільний устрій, що нагадує тоталітарний режим. Головним героям доведеться зіткнутися з багатьма труднощами як особистих, так і соціальних аспектів, завойовувати шлях до свободи і вільнодумству. Роман отримав багато критики з боку Лівих кіл у західному світі і представників соціалістичних країн. Тим не менш, твір «1984» займає 8 місце серед 200 кращих книг за версією BBC, а в 2017 році стало бестселером у США.

Своє 150-річчя в 2019 році відзначає відомий у всьому світі класичний роман Ф. М. Достоєвського «Ідіот» (закінчення написання – 1869 рік). Як характерно для літературних праць того часу, в цій книзі-ювіляра піднімаються соціальні проблеми людей, питання розуму, а також боротьба з соціальною несправедливістю. Роман отримав безліч світових нагород і користується визнанням навіть у сучасників.

120 років виповнюється твору вітчизняного письменника А. П. Чехова «Дама з собачкою» (дата публікації – 1899 рік). Головні герої оповідання – Дмитро Дмитрович Гуров і Ганна Сергіївна фон Дидериц (та сама дама з собачкою). Незважаючи на те, що в обох є сім’ї, вони закохуються один в одного під час спільного відпочинку в Одесі. Навіть після розставання вони продовжують любити один одного і під час випадкової зустрічі в театрі домовляються відновити відносини.

100-літню річницю відзначатиме збірка оповідань для позакласного читання Ст. Е. І Верхових «Світ в оповіданнях для дітей». Був перевиданий у 1919 році видавництвом Архангельського губернського земства. Матеріал призначений для школярів і студентів початкових училищ. Згідно з постановою Тимчасового уряду Північної області від 23.05.19, праці підлягають подальшому розповсюдженню, не вимагає згоди автора.

95-ту річницю відзначатиме оповідання Булгакова «Ханський вогонь», вперше виданий в 1924 році. Події відбуваються на території «Ханської ставки — музею-садиби. На думку літературного критика Б. Соколова, в оповіданні використані образи багатьох персонажів майбутніх романів. Наприклад, особистість людини-тіні буде використана в романі, написаному 2 роки потому «Зойчина квартира». Книга-ювіляр багато в чому описує роздуми автора про долі людей в Росії.

90 років виповнюється книзі А. Бєляєва «кінець світу», що вийшла в 1929 році. Це науково-фантастичний розповідь, ілюструє стан речей в тому випадку, якщо швидкість світла істотно знизиться. На думку автора, тоді людина міг би бачити з боку самого себе якусь мить тому. Це стосується і оточуючих предметів (проїжджаючий привид тільки що виїхав трамвая). До речі, таке судження є цілком обґрунтованим з боку наукових теорій про поведінку світла.

55 років минає з дня першої публікації одного з найкращих романів вітчизняного письменника-фантаста І. А. Єфремова «Лезо бритви» (1964р.). Книга зачіпає багато аспектів естетики, соціального і особистого життя людини. В ній оспівується розум, його перемога над низинними почуттями, а також велич любові і справедливості. Також наведено цікаві випадки з медицини. Лезо бритви — це та сама тонка грань, між двома протилежностями, яка зветься красою. Саме на ній, на думку автора, стоїть весь світ.

Своє 10-річчя відзначає книга-ювіляр у жанрі фентезі письменника Олександра Бушкова «Ненавмисний король» (написана у 2009р.) Головний герой – Станіслав Сварог, що фігурує в більш ранніх літературних роботах автора, випадково стає королем. Але шлях монарха – це не тільки бали, достаток коштовностей та офіційні прийоми. Це ще і жорсткий шлях через кров і бруд, що Сварог змушений пройти.